Zastrzyki na zawał serca

Zastrzyki na zawał serca

Seria zastrzyków może skłonić komórki mięśnia sercowego, aby naprawiły uszkodzenia powstałe na skutek zawału serca - informuje pismo "Cell".

Dojrzałe komórki mięśnia sercowego w normalnych warunkach nie potrafią się dzielić ani regenerować fragmentów tkanek, uszkodzonych przez chorobę. Jednak zespołowi naukowców z Childrens Hospital w Bostonie udało się nakłonić komórki myszy i szczurów, aby znów się dzieliły, co daje nadzieję na zastosowanie takich metod do regenerowania uszkodzonych tkanek.

W porównaniu z wciąż za mało dopracowanym leczeniem za pomocą komórek macierzystych, metoda wydaje się być mniej obarczona ryzykiem efektów ubocznych. Teoretycznie można by ja zastosować w przypadku zawału i niewydolności serca oraz u dzieci z wrodzonymi wadami serca.

Główną rolę odgrywa czynnik wzrostu - neuregulina 1 (NRG1). Lekarze podawali ją myszom po zawale codziennie przez 12 tygodni w postaci zastrzyków do jamy otrzewnej, uzyskując wyraźną poprawę czynności serca. Jeszcze lepsze wyniki dało jednoczesne stymulowanie wytwarzania receptora komórkowego dla NRG1, zwanego ErbB4. Jednak zastosowanie metody u ludzi wymaga jeszcze dokładnego sprawdzenia, na ile jest ona bezpieczna. Wkrótce rozpoczną się eksperymenty na świniach, które mają dużo więcej wspólnego z człowiekiem niż gryzonie.

Nauka w Polsce PAP, 2009-07-30

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Zastrzyki na zawał serca

Rehabilitacja po zawale serca

Rehabilitacja po zawale serca

Rehabilitacja po zawale mięśnia sercowego zależy przede wszystkim od stopnia zawału, ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz od...

Tagi Zastrzyki na zawał serca

Grupy Zastrzyki na zawał serca

Grupa Zawał serca

Grupa Zawał serca

Grupa dla osób, które przeszły zawał serca. Dowiedz się jak wyglądają objawy zawału, jak należy postąpić w przypadku zawału serca oraz jakie mogą wystąpić po nim komplikacje....