Zdrowe serce zimą

Zdrowe serce zimą

Dane statystyczne na temat częstotliwości zawału serca oraz śmierci na skutek choroby serca są zaskakujące: najwięcej problemów z sercem i zgonów notuje się w okresie zimowym. Jakie są przyczyny tego zjawiska?

Warunki pogodowe a zdrowie serca

Wzrost ryzyka zawału i śmierci w wyniku choroby serca w zimie ma związek przede wszystkim ze spadkiem temperatury powietrza. Gdy na zewnątrz panują mrozy, receptory zimna w skórze ulegają pobudzeniu, układ współczulny jest stymulowany do produkcji noradrenaliny i adrenaliny, a ciśnienie skurczowe krwi rośnie. Niska temperatura przyczynia się do zwiększenia lepkości krwi – stan ten sprzyja powstaniu zakrzepu krwi, który może doprowadzić do zawału mięśnia sercowego. Prawdopodobieństwo zawału rośnie przy dużej wilgotności powietrza.

Większa podatność na zawał to również wynik intensywnej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Niewiele osób decyduje się na uprawianie sportu zimą, należy jednak pamiętać, że pokonywanie zasp śnieżnych i odśnieżanie podjazdu to także nie lada wysiłek. Jeśli mamy problemy ze zdrowiem serca, energiczne ruchy mogą stanowić poważne zagrożenie – na początku doświadczamy bowiem przegrzania organizmu, po czym temperatura ciała zaczyna spadać. Wychłodzenie i brak energii prowadzą do problemów z koncentracją, uczucia senności, braku koordynacji i zwolnienia tempa reakcji. Ich następstwem może być także zawał serca.

Zdrowiu serca nie sprzyja również siedzący tryb życia i kaloryczna dieta. O ile wiosną i latem kontrolujemy swoje zachcianki żywieniowe, zimą nie zależy nam szczególnie na zachowaniu szczupłej sylwetki i łatwiej ulegamy pokusie. Zajadając się ciastkami, rozgrzeszamy samych siebie, widząc w nich najlepszy sposób na zimową chandrę. Błędy żywieniowe i niska aktywność ruchowa to prosty przepis na pogorszenie kondycji i mniej sprawne niż zwykle funkcjonowanie organizmu.

Jak uchronić się przed problemami w obrębie układu sercowo-naczyniowego w zimie? Należy zadbać o zdrową dietę i umiarkowaną aktywność fizyczną na co dzień. Zaleca się również unikanie sytuacji, w których możemy ulec wychłodzeniu lub przegrzaniu – powinniśmy ubierać się ciepło, ale z głową. Lepszym wyborem od grubych swetrów jest ubieranie się na cebulkę, czyli nakładanie kilku cienkich warstw, które można – w razie potrzeby – zdjąć.

Artykuł powstał na podstawie materiałów Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Z. Religi.

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Zdrowe serce zimą

Profilaktyka zawału serca

Profilaktyka zawału serca

Profilaktyka zawału serca może być pierwotna lub wtórna i ma na celu niedopuszczenie do kolejnego zawału. Profilaktykę dzieli się...

Tagi Zdrowe serce zimą

Grupy Zdrowe serce zimą

Grupa Zawał serca

Grupa Zawał serca

Grupa dla osób, które przeszły zawał serca. Dowiedz się jak wyglądają objawy zawału, jak należy postąpić w przypadku zawału serca oraz jakie mogą wystąpić po nim komplikacje....

Grupa Choroba niedokrwienna (wieńcowa)

Grupa Choroba niedokrwienna (wieńcowa)

Podziel się z innymi użytkownikami jak u Ciebie objawia się choroba niedokrwienna. Dowiedz się jak radzić sobie z rozległymi dolegliwościami przy wieńcówce oraz jakie leki mogą je...

Grupa Miażdżyca

Grupa Miażdżyca

Grupa dla osób chorujących na miażdżycę. Możesz tutaj porozmawiać o natężeniu i przebiegu choroby oraz o możliwych sposobach leczenia i ich skuteczności.