Zdrowe żywienie w niskiej cenie

Zdrowe żywienie w niskiej cenie

Korzyści płynące ze zdrowego odżywiania są powszechnie znane, ale wielu Polaków bagatelizuje zalecenia dietetyczne, tłumacząc się brakiem funduszy na wartościowe pod względem odżywczym produkty spożywcze. Ceny owoców, warzyw, chudego mięsa i nabiału stale rosną, ale – jak przekonują eksperci – nawet przy ograniczonym budżecie można odżywiać się prawidłowo. Jak to zrobić?

Oszczędne zakupy spożywcze

Zdrowe żywienie w przyjaznej dla kieszeni cenie jest możliwe, wystarczy zastosować się do następujących wskazówek:

 • Zaplanuj zakupy, nie ulegaj nagłym zachciankom i porównuj ceny w różnych sklepach.
 • Zrezygnuj z gotowych dań – sałatka w plastikowym pudełku zapewne nie smakuje źle, ale przygotowanie jej we własnym zakresie będzie dużo bardziej korzystne finansowo (kupując większą liczbę warzyw i innych składników, możesz przygotować większą porcję lub podzielić ją na kilka dni, ewentualnie wykorzystać zakupione składniki do przyrządzenia kilku różnych potraw).
 • Włącz do swojej diety rośliny strączkowe – to doskonałe (i tańsze od mięsa) źródło białka.
 • Postaw na stosunkowo niedrogie warzywa (ziemniaki, marchew, brokuły) i owoce (banany, jabłka).
 • Często gotuj zupy warzywne – są nie tylko zdrowe, ale i tanie. Zupę możesz odgrzać następnego dnia po powrocie do domu.
 • Staraj się wykorzystać niezjedzone elementy obiadu – udko kurczaka może stać się składnikiem sałatki, a ziemniaki możesz upiec z dodatkiem ziół. Pamiętaj, że wyrzucając produkty zdatne do spożycia, tak naprawdę wyrzucasz pieniądze.
 • Ogranicz wyjścia do restauracji – gotowanie w domu jest znacznie mniej kosztowne. Jeżeli masz zaplanowane wyjście, spróbuj zdążyć na oferty specjalne (np. dania obiadowe w niższej cenie przy zamówieniu przed 17:00; dwie porcje w cenie jednej itp.).
 • Wprowadź do swojego menu zapiekanki, gulasze i dania mięsno-warzywne – potrawy tego typu pozwalają na dokładne „wyczyszczenie” lodówki z resztek jedzenia.
 • Przeglądaj gazetki promocyjne okolicznych marketów – obniżki cen ryb i mięsa są tam na porządku dziennym, dzięki czemu masz możliwość nabycia ich bez większego uszczerbku finansowego.
 • Kupuj mrożonki w większych opakowaniach – zwykle są bardziej korzystne pod względem ceny. Do gotowania użyj tylko tyle produktu, ile naprawdę potrzebujesz, resztę schowaj do zamrażarki.
 • W trakcie zakupów nie wychodź z założenia, że niemarkowe produkty lub te z logo danego supermarketu są niższej jakości – zwykle są to bardzo podobne lub wręcz takie same wyroby jak produkty znane z reklam.
 • Korzystaj z kart lojalnościowych – jeśli stale robisz zakupy w tym samym markecie, niejako mimochodem zbierasz punkty i uzyskujesz zniżki na kolejne zakupy.
 • Owoce i warzywa kupuj w możliwie najprostszej postaci – umyte, obrane i pokrojone produkty są wygodniejsze w użyciu, ale ich cena jest zwykle odpowiednio wyższa.
 • Załóż miniogródek – posadź w doniczkach zioła, szczypiorek i rzeżuchę. Jeśli masz prawdziwy ogród, zasadź warzywa.
 • Kupuj owoce sezonowe – są tańsze niż te sprowadzane z zagranicy.
 • Jeśli masz ochotę na warzywa lub owoce szybko psujące się, nie kupuj ich w dużych ilościach. Nabądź tylko taką ilość, jaką jesteś w stanie spożyć lub wykorzystać w gotowaniu.

Żywność jest coraz droższa, nie oznacza to jednak, że przy ograniczonym budżecie mamy oprzeć swój jadłospis na wysoko przetworzonych produktach spożywczych o niskiej wartości odżywczej. Oszczędne podejście do kwestii zakupów pozwala na włączenie do menu żywności o wysokiej jakości, bogatej w witaminy, minerały i inne składniki odżywcze.

Joanna Brodziak

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Zdrowe żywienie w niskiej cenie

Tagi Zdrowe żywienie w niskiej cenie

Grupy Zdrowe żywienie w niskiej cenie

Grupa Nerwica (serca, inne)

Grupa Nerwica (serca, inne)

Twoje życie to codzienna walka z nerwicą? Zmaganiom nie ma końca? Porozmawiaj o swoich dolegliwościach i metodach radzenia sobie z nerwicą z doświadczonymi użytkownikami.

Grupa Dieta

Grupa Dieta

Zastanawiasz się jak przy pomocy diety poprawić stan swojego zdrowia przy chorobie układu krążenia? Zapytaj innych użytkowników i podziel się swoim doświadczeniem jak zmiana diety...

Grupa Suplementy diety

Grupa Suplementy diety

Zastanawiasz się czy przyjmowanie suplementów niesie ze sobą jakieś ryzyko? Czy suplementy diety mogą wywoływać skutki uboczne? Jakie suplementy diety przyjmować przy różnych...