Zespół HELLP

Zespół HELLP

Zespół HELLP jest grupą objawów występujących u ciężarnych, które cierpią jednocześnie na trzy choroby, których pierwsze litery w języku angielskim układają się w tę osobliwą nazwę. Zaburzenia te to:

  • hemoliza (przechodzenie hemoglobiny do osocza krwi wywołane zniszczeniem erytrocytów),
  • podniesiony poziom enzymów,
  • mała ilość trombocytów (płytek krwi).

Przyczyny wystąpienia zespołu HELLP

Zespół HELLP występuje średnio u 10% ciężarnych będących w stanie przedrzucawkowym lub rzucawkowym i związany jest z poważnymi przypadkami. Wiele kobiet cierpiących na nadciśnienie tętnicze znajduje się w stanie przedrzucawkowym jeszcze zanim wystąpi u nich zespół HELLP. Jednak w niektórych przypadkach objawy zespołu HELLP są pierwszym ostrzeżeniem przed stanem przedrzucawkowym a mimo to zazwyczaj są błędnie diagnozowane jako żółtaczka, zapalenie pęcherzyka żółciowego, samoistna plamica małopłytkowa lub zakrzepowa plamica małopłytkowa (znana też jako choroba Moschowitza).

Objawy przy zespole HELLP

Do najpopularniejszych objawów można zaliczyć bóle głowy, nasilające się mdłości, ból w górnej części brzucha i zaburzenia widzenia. Jeśli kobieta w ciąży zaobserwuje któryś z tych objawów nie powinna czekać na pojawienie się następnych, lecz od razu zgłosić się do lekarza prowadzącego ciążę.

Diagnostyka zespołu HELLP

W czasie podstawowego badania lekarz może odkryć wrażliwość górnej partii brzucha, szczególnie po prawej stronie. Dodatkowo, wątroba może być powiększona. Innym sposobem na zdiagnozowanie zaburzeń jest wykonanie badań wątroby. Jeśli ilość enzymów jest podwyższona może to świadczyć o chorobie. Robiąc badania krwi warto zwrócić uwagę na wartości erytrocytów oraz trombocytów. Ich obniżona ilość może wskazywać na chorobę.

Leczenie przy zespole HELLP

Jeśli u ciężarnej dojdzie do zespołu HELLP należy wywołać poród jak najszybciej, ponieważ stan wątroby kobiety pogarsza się z każdą chwilą noszenia w brzuchu dziecka. Natomiast chora wątroba jest niebezpieczna zarówno dla matki jak i dziecka.

Rokowania przy zespole HELLP

Jeśli choroba nie zostanie wykryta wcześnie aż w 25% przypadków wystąpią komplikacje. Bez leczenia umiera niewielki odsetek kobiet. Natomiast śmiertelność noworodków uzależniona jest od ich wagi i etapu rozwoju organów, zwłaszcza płuc.

Możliwe komplikacje

Zespół HELLP powoduje duże obciążenie wątroby, dlatego najczęstszą komplikacją będzie krwawienie z tego organu. Jeśli poród nie nastąpi w możliwie najkrótszym czasie może dojść do uszkodzenia wątroby, a to w konsekwencji doprowadzić do śmierci.

Nie są znane żadne sposoby, by zapobiec wystąpieniu tego zaburzenia, jednak zaleca się ciężarnym wykonywanie badań prenatalnych oraz kontrolowanie stanu zdrowia swojego i dziecka przez cały okres ciąży. Jak w przypadku każdej choroby, wcześnie wykryty zespół HELLP daje duże szanse uratowania zarówno matki jak i dziecka.

Diana Maciąg

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Zespół HELLP

Leczenie arytmii w ciąży

Leczenie arytmii w ciąży

Leczenie farmakologiczne arytmii u kobiet ciężarnych jest trudnym zagadnieniem z uwagi na kilka aspektów. Oczywiście na pierwszy...

Nadciśnienie ciążowe

Nadciśnienie ciążowe

Nadciśnieniem ciążowym nazywamy nadciśnienie, które rozwija się w drugiej połowie ciąży, tj. po dwudziestym tygodniu ciąży....

Tagi Zespół HELLP

Grupy Zespół HELLP

Grupa Dziecko

Grupa Dziecko

Porozmawiaj z innymi rodzicami o wadach serca i schorzeniach układu krążenia waszych dzieci. Dowiedz się gdzie w Polsce najlepiej leczyć dzieci, jakie mają rokowania przy...

Grupa Ciąża

Grupa Ciąża

Porozmawiaj o przebiegu ciąży przy wadach serca matki lub dziecka. Zapytaj inne ciężarne jak radzą sobie w poszczególnych trymestrach. Dowiedz się jakie rokowania będzie miało...