Zespół Gilberta

Zespół Gilberta to jedna z wrodzonych hiperbilirubinemii, czyli stanów podwyższonego stężenie bilirubiny we krwi, których objawem może być żółtaczka.

Zespół Gilberta ma podłoże genetyczne. Przyczyną hiperbilirubinemii jest defekt jednego z enzymów komórek wątrobowych, UDP-glukuronylotransferaza (UGT). Jedną z funkcji hepatocytów (komórek wątroby) jest sprzęganie bilirubiny, powstałej miedzy innymi z rozpadu zużytych czerwonych krwinek, z kwasem glukuronowym. W ten sposób z bilirubiny wolnej powstaje bilirubina sprzężona. Może ona być wydalona z organizmu, gdyż jest rozpuszczalna w wodzie.

U ludzi z zespołem Gilberta proces sprzęgania jest niewydolny, stąd w pewnych sytuacjach (wysiłek fizyczny, gorączka, stres, alkohol) wzrasta stężenie bilirubiny wolnej. Stan taki może objawiać się zażółceniem oczu i skóry (potocznie żółtaczką).

Zespół Gilberta jest najczęstszą wrodzoną hiperbilirubinemią, dotyczy około 5% populacji, częściej dotyczy mężczyzn. Nie niesie ze sobą zagrożenia dla zdrowia. Diagnozę stawia się na podstawie wykluczenia innych, potencjalnych przyczyn hiperbilirubinemii (np. żółtaczki zakaźne) oraz wywiadu i wyników badań.

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Zespół Gilberta

Stłuszczenie wątroby

Stłuszczenie wątroby to odpowiednik przewlekłego zapalenia wątroby występującego u alkoholików, z tym że dotyczy osób...

Tagi Zespół Gilberta

Grupy Zespół Gilberta

Grupa Krew

Grupa Krew

Porozmawiaj o przyczynach rozmaitych krwotoków i prawidłowych parametrach krwi. Pomóż w interpretacji wyników krwi innych użytkowników lub poproś ich o pomoc przy swoich wynikach....