Złudzenie optyczne na ból stawów

Złudzenie optyczne na ból stawów

Brytyjscy naukowcy przypadkowo dokonali ciekawego odkrycia. Przeprowadzając testy nad funkcjonowaniem mózgu zauważyli, że złudzenie optyczne korzystnie wpływa na chorych na zwyrodnienie stawów łagodząc ból, który codziennie im doskwiera.

Leczenie reumatyzmu

Reumatyzm dotyka wiele starszych osób, które skazane są na zażywanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Niestety, nie zawsze terapia farmakologiczna przynosi oczekiwane rezultaty i pozwala chorym normalnie funkcjonować. Dzięki odkryciu brytyjskich uczonych będzie można opracować technologię, która wspomoże leczenie stanów zapalnych i zwyrodnienia stawów. Technologia ta może nawet zupełnie wyeliminować potrzebę zażywania leków.

Badania nad złudzeniami optycznymi a choroba reumatyczna

Badacze prowadzili eksperymenty mające na celu określenie, w jaki sposób funkcjonuje mózg, jak przetwarza informacje dotyczące ciała, czyli tego co odbieramy zmysłami.

Zupełnie przypadkowo okazało się, że starsza osoba uczestnicząca w badaniu a cierpiąca na zwyrodnienie stawów poczuła ulgę po zobaczeniu na ekranie komputera ręki (wcześniej włożonej do pudła z kamerą), która zaciska się i rozluźnia. Pacjent jest przekonany, że to swoją rękę widzi na ekranie komputera a zaciskanie i rozluźnianie wykonywane jest przez osobę, która znajduje się po drugiej stronie pudła. W ten sposób pacjentowi wydaje się, że to ćwiczenia jego własnej ręki, przy których w dodatku nie odczuwa żadnego bólu.

Kobieta uczestnicząca w badaniu stwierdziła po eksperymencie, że gdy patrzyła na ekran komputera poczuła, że palce zaczynają ją mniej boleć.

Zachęceni ciekawym odkryciem naukowcy postanowili przeprowadzić badania na większej grupie osób dotkniętych reumatyzmem. Okazało się, że 85% odczuwało ból stawów mniejszy nawet o połowę. Niektóre osoby zauważyły u siebie większy zakres ruchów po eksperymencie. Jedna trzecia pacjentów odczuwała ulgę w bólu nawet po wyłączeniu iluzji.

Zastosowanie iluzji w leczeniu reumatyzmu

Zmniejszanie bólu bez użycia leków jest o wiele bezpieczniejsze dla pacjenta, gdyż eliminowane są wszelkie skutki uboczne zażywania farmaceutyków. Faktyczne zmniejszenie bólu znacznie podnosi jakość życia osoby chorej na reumatyzm, przywracając chęć do aktywności. Jeśli chory jest w stanie odczuwać mniejszy ból może poczuć się bardziej chętny do uczestniczenia w fizjoterapii, która może dodatkowo usprawnić rękę.

Diana Maciąg

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Złudzenie optyczne na ból stawów

Tagi Złudzenie optyczne na ból stawów

Grupy Złudzenie optyczne na ból stawów

Grupa Bóle różne, niezidentyfikowane

Grupa Bóle różne, niezidentyfikowane

Podzielisz się tutaj z innymi użytkownikami forum swoimi dolegliwościami bólowymi. Może wspólnie uda się wam dociec źródła bólu oraz zaradzić jego ponownym atakom.