Zmiana czasu a atak serca

Zmiana czasu a atak serca

Wraz ze zmianą czasu na letni rośnie liczba ataków serca, a jesienią, kiedy przechodzimy na czas zimowy - maleje - wynika z opublikowanych w środę badań szwedzkich naukowców.

Badania przeprowadzone w Szwecji wskazują, że prawdopodobieństwo ataku serca wzrasta w pierwszych trzech dniach roboczych po wprowadzeniu czasu letniego, co może być związane ze skróceniem czasu snu.

Kiedy jesienią cofa się zegary o godzinę i w rezultacie ludzie mogą pospać o godzinę dłużej - ryzyko ataku serca maleje.

"Nasze dane sugerują, że unikanie nagłych zmian zegara biologicznego może przysłużyć się osobom wrażliwym" - poinformowali Imre Janszky z Instytutu Karolinska i Rickard Ljung z Krajowej Rady Zdrowia i Opieki Zdrowotnej w Sztokholmie.

W liście do czasopisma "New England Journal of Medicine" piszą oni, że przyczyną zwiększenia się liczby ataków serca może być skrócenie snu o godzinę, o którą przesuwa się naprzód wskazówki zegara.

"Wcześniejsza pora wstawania w pierwszym roboczym dniu tygodnia i wynikające stąd niewielkie skrócenie czasu snu możne hipotetycznie niekorzystnie oddziaływać na system sercowo-naczyniowy niektórych osób. Oddziaływanie na system sercowo-naczyniowy jest mniej dotkliwe, kiedy zmiana czasu pozwala na wydłużenie snu" - piszą naukowcy.

Jesienią korzystny wpływ zmiany czasu może utrzymywać się tylko jeden dzień, ponieważ "poniedziałek jest tym dniem, kiedy większość z nas wykorzysta tę dodatkową godzinę" - powiedział Janszky.

Wydaje się, że na ataki serca z powodu zmiany czasu narażone są bardziej kobiety niż mężczyźni. Z kolei to oni wydają się bardziej korzystać w poniedziałek po zmianie czasu na zimowy.

Oddziaływanie zmiany czasu jest silniejsze u ludzi, którzy nie ukończyli 65. roku życia. "Emeryci są bardziej niezależni od oficjalnego czasu" - dodał Janszky.

Ponad 1,5 mld ludzi mieszka w krajach, które stosują zmianę czasu.

Zawały i choroby serca są co roku główną przyczyną (29 proc.) zgonów na świecie - wynika z opublikowanego w tym tygodniu raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Nauka w Polsce PAP

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Zmiana czasu a atak serca

Niewydolność serca

Niewydolność serca

Niewydolność serca (niewydolność krążenia, Insufficiaentia cordis (circulatoriae)) jest to zespół objawów spowodowanych...

Przewlekła niewydolność serca

Przewlekła niewydolność serca to stan, w którym dochodzi do zmniejszenia pojemności minutowej serca, przez co do tkanek...

Profilaktyka zawału serca

Profilaktyka zawału serca

Profilaktyka zawału serca może być pierwotna lub wtórna i ma na celu niedopuszczenie do kolejnego zawału. Profilaktykę dzieli się...

Stan przedzawałowy

Stan przedzawałowy to sytuacja, gdy zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen przekracza możliwości zaopatrzeniowe tętnic...

Tagi Zmiana czasu a atak serca

Grupy Zmiana czasu a atak serca

Grupa Zawał serca

Grupa Zawał serca

Grupa dla osób, które przeszły zawał serca. Dowiedz się jak wyglądają objawy zawału, jak należy postąpić w przypadku zawału serca oraz jakie mogą wystąpić po nim komplikacje....