Związek pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a chorobami serca widać gołym okiem

Związek pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a chorobami serca widać gołym okiem

Cyfrowe fotografie maleńkich naczyń krwionośnych znajdujących się w siatkówce pozwalają określić istnienie związku między zanieczyszczeniem powietrza a chorobami serca. Naczynia te są bowiem odpowiedzialne za dostarczanie krwi do serca a dzięki zdjęciom można obserwować ich reakcję na zanieczyszczenie powietrza.

Siatkówka prawdę ci powie...

Cyfrowe zdjęcia siatkówki oka pozwoliły stwierdzić, że zdrowi ludzie, którzy są narażeni na przebywanie w środowisku o zanieczyszczonym powietrzu mają węższe tętniczki siatkówki, co wskazuje na podwyższone ryzyko chorób serca.

W badaniu wzięło udział 4607 osób w wieku 45-84, którzy nie mieli za sobą historii chorób serca. Badacze wzięli pod uwagę stężenie zanieczyszczenia powietrza drobnymi pyłkami w mieszkaniach badanych przez dwa lata przed wykonaniem zdjęcia naczynek siatkówki, aby zbadać wpływ długotrwałego zanieczyszczenia oraz dzień przed badaniem, by stwierdzić jaki wpływ na naczynka w oku ma krótkotrwałe przebywanie w zanieczyszczonym środowisku.

Chociaż poziom zanieczyszczenia w mieszkaniach badanych nie przekraczał akceptowanych dawek okazało się, że negatywnie wpływał on na naczynka krwionośne o grubości włosa w ich oczach. Badania wykazały, że zanieczyszczenie spowodowało zwężenie naczynek krwionośnych o jedną setną grubości ludzkiego włosa, co może nieść ze sobą poważne konsekwencje, jeśli w ten sam sposób reagują wszystkie naczynka w ciele człowieka.

Zanieczyszczenie powietrza a choroby serca

Już poprzednie badania wykazywały związek między zanieczyszczeniem powietrza a chorobami serca, jednak dopiero te najnowsze zbadały zależność między zanieczyszczeniem a maleńkimi naczyniami krwionośnymi, zwanymi mikroukładem naczyniowym u ludzi.

Starzenie się naczyń krwionośnych pod wpływem zanieczyszczenia

Naukowcy odkryli, że uczestnicy badania, którzy byli narażeni na krótkotrwałe przebywanie w zanieczyszczonej atmosferze mieli mikronaczynka krwionośne osoby o trzy lata starszej, natomiast osoby narażone na długotrwałe działanie zanieczyszczenia miały naczynka wyglądające jak u osoby o 7 lat starszej.

Takie dane wskazują na podwyższenie ryzyka choroby serca o 3% u kobiet żyjących w zanieczyszczonym środowisku w porównaniu do ich rówieśniczek żyjących w zdrowym otoczeniu.

Badanie naczynek krwionośnych siatkówki

Naczynia krwionośne siatkówki są przykładem wielu maleńkich naczynek, które znajdują się w sercu i całym ciele, jednak są też unikalne pod względem możliwości ich badania, gdyż są one widoczne, można zrobić im zdjęcie i zmierzyć ich wielkość bez pomocy skalpela, próbówek czy znieczulenia.

Zanieczyszczenie powietrza a zawał serca

Autorzy badania widzą potencjał w swoim odkryciu, bowiem związek między zanieczyszczeniem a szerokością mikronaczynek może prowadzić do dalszych badań w kierunku wykrywania zależności między zanieczyszczeniem a śmiertelnymi zawałami serca. Jeśli pozna się te zależności będzie można sprawdzić biologiczne mechanizmy tego procesu.

Aby ustalić przyczynę zależności między zanieczyszczeniem a chorobami serca naukowcy muszą wykazać przekonywującą tezę dotycząca biologicznego mechanizmu, który zachodzi przy kontakcie z zanieczyszczonym powietrzem. W tej chwili badacze obserwują uczestników badania pod kątem kolejnych zmian zachodzących w rozmiarach ich naczyń krwionośnych. Kolejne wnioski zostaną wyciągnięte za dwa lata.

Diana Maciąg

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Związek pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a...

Anomalie tętnic wieńcowych

Anomalie tętnic wieńcowych możemy podzielić na trzy grupy: przetoki tętniczo-żylne; odejście lewej tętnicy wieńcowej od tętnicy...

Naczynia wieńcowe serca

Naczynia wieńcowe serca

Serce człowieka unaczynione jest przez tętnice wieńcowe (początkowy odcinek tętnic wieńcowych obejmuje serce, co może przypominać...

Tętniak rzekomy

Klasyczny tętniak to odcinek naczynia tętniczego, który, na skutek zmian chorobowych lub wrodzonej wady dotyczącej ściany...

Tagi Związek pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a...

Grupy Związek pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a...

Grupa Zawał serca

Grupa Zawał serca

Grupa dla osób, które przeszły zawał serca. Dowiedz się jak wyglądają objawy zawału, jak należy postąpić w przypadku zawału serca oraz jakie mogą wystąpić po nim komplikacje....

Grupa Tętnica

Grupa Tętnica

Grupa dla osób z różnymi schorzeniami dotyczącymi tętnic. Porozmawiasz tu o przyczynach zaburzeń związanych z tętnicami oraz metodach ich leczenia.