Trwa ładowanie...

Krążenie w życiu płodowym

Krążenie w życiu płodowym
Krążenie w życiu płodowym (adobestock)

W życiu płodowym układ sercowo-naczyniowy człowieka nie tylko funkcjonuje inaczej niż po urodzeniu, ale jest także inaczej zbudowany.

Serce płodu ma kształt w przybliżeniu kulisty, lewe komora jest podobnej grubości co prawa. Przedsionki serca są połączone przez otwór w przegrodzie międzyprzedsionkowej (otwór owalny). Pień tętnicy płucnej jest połączony z aortą za pomocą przewodu tętniczego (przewód Botala). Przepływ krwi przez serce płodu również jest inny niż w sercu noworodka.

Krew z obwodu wpływa do przedsionka prawego. Dalej jednak, zamiast do prawej komory, przedostaje się do lewego przedsionka. Nieznaczny procent objętości, który przez prawą komorą serca płodu pompowany jest do pnia płucnego, przedostaje się do aorty za pośrednictwem przewodu tętniczego.

Ta różnica w przepływie sercowym pomiędzy płodem a noworodkiem jest związana z funkcją płuc. Płód nie oddycha płucami, tlen czerpie z krwi pępowinowej. Przepływ płucny, konieczny do natlenowania krwi po porodzie, u płodu jest więc zbędny.

Zobacz film: "Ciało kobiety a ciąża po 30. roku życia"

W chwili porodu, gdy dziecko wykonuje pierwszy oddech, płuca rozprężają się i podejmują swoją funkcję. Zmieniają się gradienty ciśnień w układzie sercowo naczyniowym, dochodzi do funkcjonalnego zamknięcia się otworu owalnego i przewodu tętniczego.

Krew zaczyna przepływać zgodnie ze znanym schematem:

żyły - prawy przedsionek - prawa komora - krążenie płucne - lewy przedsionek - lewa komora - tętnice

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze