Trwa ładowanie...

Tętno u kobiety ciężarnej

Tętno u kobiety ciężarnej powinno być regularnie sprawdzane.
Tętno u kobiety ciężarnej powinno być regularnie sprawdzane. (adobestock)

W czasie trwania ciąży w organizmie kobiety zachodzą liczne zmiany. W ujęciu kardiologicznym, najważniejsze jest rozwinięcie się krążenia hiperkinetycznego. Wzrasta rzut serca, wzrasta również objętość krwi krążącej. Znaczna część kobiet odczuwa w czasie ciąży kołatania serca. Kontrolne EKG nie wykazuje jednak żadnych zaburzeń rytmu serca.

Krążenie hiperkinetyczne wiąże się ze znacznym przyspieszeniem podstawowego rytmu serca, średnio o 20% w stosunku do wartości tętna sprzed okresu ciąży. Na wykresie EKG obserwujemy natomiast lewogram. Jest to efekt uniesienia serca przez powiększającą się ciężarną macice.

Przyspieszenie rytmu serca oraz występujące czasami uczucie kołatania serca można więc uznać za normę, pod warunkiem że w zapisie EKG nie uchwycono arytmii, oraz że nie występują inne niepokojące objawy.

Bradykardia, czyli zwolnienie rytmu serca poniżej 60 na minutę jest zjawiskiem znacznie rzadszym. Jeśli występuje, jest zwykle efektem odruchu ortostatycznego lub wynika z ucisku ciężarnej macicy na żyłę główną dolną (główna żyła zbierająca krew z kończyn dolnych, miednicy i jamy brzusznej oraz wpadająca do prawego przedsionka).

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze